No Cigi

        Motiváció Minden napra!

  1. Ha leszoksz a cigiről, valószínűleg ez a legfontosabb döntésed ebben az évben!
  2. Ha másnak sikerült végleg letenni, neked is fog!
  3. Senki nem született dohányosnak, ezért is fog sikerülni!
  4. Vágj bele, döntsd el, mert ez a szokás nem fog elmúlni magától!

A leszokás hatásai

A leszokás számos hatással bír a szervezetre: talán már észre is vette magán, hogy szeme fényesebb lett, bőre kevésbé száraz és szürkés színű, mióta leszokott. Feltűnhet az is, hogy több energiája van, ugyanakkor gyakrabban lesz éhes és könnyebben válik irritálttá, mint korábban. Az alábbiakban segítünk megérteni, hogy milyen folyamatok játszódnak le a szervezetben a leszokást követően: feltárjuk a testsúlynövekedés okát és megelőzési módját, valamint ismertetjük a nikotinmegvonás hatásait.

 

Testsúlynövekedés


Sokan aggódnak amiatt, hogy a leszokás együtt jár a hízással. Fontos azt tudatosítani magunkban, hogy nem fogyókúrába kezdünk, hanem a leszokás folyamatába! Az átlagos testsúlynövekedés 4-5 kg 12 hónapos füstmentesség esetén, azonban jelentős egyéni különbségek figyelhetők meg. A testsúlygyarapodás üteme átlagosan 1kg/hónap az első három hónapban, majd lassul a növekedés. A testsúlygyarapodás a leszokást követő 2 éven belül éri el a maximumát, majd ezt követően visszatér az alapszintre, azaz nem különbözik a nemdohányzók súlygyarapodásától, hosszú távon a testtömeg index növekedése elhanyagolható. A testsúlygyarapodás egészségre gyakorolt veszélyei és esztétikai hátránya jelentéktelen a leszokással nyerhető egészségi előnyökhöz viszonyítva.
A szervezetben zajló fizikai változások a dohányzás okozta hármas függőséggel való megküzdés eredményeként alakulnak ki – ezek a nikotinfüggőség, az érzelmi függőség és a dohányzással kapcsolatban kialakult szokások.

 

Nikotinfüggőség


A nikotin elnyomja az étvágyat, ezért a leszokással együtt visszatér az étkezési kedv is. Nagyon gyakori, hogy a leszokást követően az egykori dohányos jobban kívánja az édes, cukrozott ételeket, italokat. Ennek a magyarázata abban rejlik, hogy a kellemesebb íz érdekében, a dohányhoz cukrot is kevernek, ezért az első napokban, alacsonyabb lesz a vércukorszint. Tartson magánál gyümölcsöt, vagy cukormentes rágógumit, hogy túljusson a kezdeti kívánós időszakon. A dohányzás csökkenti az ízérzékelést is, ezért a dohányzók általában kevesebbet esznek. Ennek megfelelően, ha leszokik, elkezdi jobban érzékelni és értékelni az ízeket, ezért nagyobb örömmel fog hozzá az étkezéshez is. A dohányzás enyhén serkenti az anyagcserét, ezért sokan úgy gondolják, hogy a leszokás következtében kialakuló testsúlynövekedést az anyagcsere lassulása okozza. Ugyanakkor ez a változás oly csekély mértékű, hogy sokkal valószínűbb, hogy a testsúlynövekedésnek inkább érzelmi, vagy szokásbeli oka van.

 

Érzelmek


Leszokni egy kicsit olyan, mint elbúcsúzni egy baráttól: elveszít valamit, amire számíthatott, ha feszült volt, vagy ha szüksége volt valamire, hogy jobban érezze magát. Egyesek ilyenkor az ételek felé fordulnak feszültségűzésért. A túlzott kalória-bevitel helyett inkább próbáljon ki néhány módszert a stressz levezetésére. (link a Stressz, szomorúság és sóvárgás oldalra) Írja össze, hogy melyek azok az érzelmi helyzetek, amelyek sóvárgást váltanak ki Önnél. Amint tudatosítja magában, hogy melyek ezek, könnyebben tudja majd elkerülni, vagy kezelni a kiváltó tényezőket.

 

Szokások


Előfordulhat az is, hogy a leszokással az egyik orális fixációt egy másik típusúra cseréli, nevezetesen az evésre. A leszokás része az is, hogy változtatnia kell egyes szokásain, rutinszerű cselekedetein. Az alábbiakban példákat említünk arra, hogy mit tegyen evés helyett, ha előtör a dohányzás iránti sóvárgás:

Mossa meg a fogát
Igyon vizet
Egyen egy kevés gyümölcsöt
Sétáljon egyet
Hívjon fel egy barátot
Mosogasson el.

A leszokást követő első időben nehéz különbséget tenni az éhség és a dohányzás utáni sóvárgás között. Segíti a kettő megkülönböztetését, ha olyan időpontban érez éhséget, amikor általában nem szokott enni – ilyenkor valószínűleg inkább a cigaretta utáni sóvárgás jeleit tapasztalja.

Hogyan küzdjön meg az éhségrohamokkal?
Ismerje meg, hogy mit tehet, ha előtör a sóvárgás:

Várja ki, és ne gyújtson rá, míg a sóvárgás el nem múlik. Mindössze pár percet kell kibírni!
Lélegezzen mélyeket: lassan és hosszan szívja be a levegőt és lassan fújja ki. Ismételje meg háromszor.
Igyon egy kevés vizet: lassan kortyoljon egy kevés vizet és tartsa a szájában egy kevés ideig.
Foglalja el magát valamivel: Terelje el a gondolatait a dohányzásról – hallgasson zenét, menjen el sétálni, hívjon fel egy barátot és vegyen valamit a kezében, amit babrálhat.

Ezen az oldalon is talál ötleteket arra, hogy mivel foglalja el magát és terelje el gondolatait a sóvárgásról. (link a stressz, szomorúság, sóvárgás oldalra) Amennyiben erős nikotinfüggőséggel bír, további segítségre lehet szüksége. Keressen meg egy leszokás támogatással foglalkozó szakembert annak érdekében, hogy közösen megtalálják az Ön esetében legalkalmasabbnak ítélt nikotinpotló, vagy gyógyszeres terápiát!

 

Készítsen tervet!


Ha továbbra is aggódik a testsúlynövekedés miatt, beszéljen szakemberrel és készítsen egészséges diéta- és edzés tervet. Ha betartja a diétát és előre meghatározott időpontokban étkezik, könnyebben elkerülheti, hogy nassolás miatt kússzanak fel a nem kívánt kilók. A terv elkészítése közben sokat tanulhat az egészséges étkezésről, a szervezet megfelelő működéséhez elengedhetetlen vitaminokról, ásványi anyagokról és kalóriaszükségletről.

De a cigaretta hozzásegít ahhoz, hogy jól nézzek ki!
Ha még mindig úgy gondolja, hogy a testsúlynövekedés miatt nem éri meg leszokni, emlékezzen arra, hogy a dohányzás ront is a megjelenésén. A dohányzástól öregebbnek és ápolatlannak tűnik: kiszáradt és szürkés színűvé válik a bőre, hamarabb jelentkeznek az öregségi ráncok, a kátrány elszínezi a fogait és az ujjait, a dohányfüst szaga pedig kifejezetten taszító lehet mások számára.
Ne feledje, hogy amint szervezete hozzászokik a füstmentes élethez, testsúlyingadozása is normalizálódik. Sok korábbi dohányos vélekedik úgy, hogy a cigaretta letételével olyan fokú felszabadultság érzés következik be, amelyért megéri felszedni azt pár plusz kilót, amitől később meg is lehet szabadulni.

A szervezetben lezajló változások
A nemdohányzók szervezete másképpen reagál a gyógyszerekre, alkoholra, vagy koffeinre, mint a dohányzóké. A dohányzás abbahagyásával és a nikotin szervezetből való kiürülésével együtt jár az anyagcsere lassulása, ezért pl. a gyógyszerek lebomlása is lassabban megy végbe, hatásuk jobban érzékelhető, mint a dohányzás idején.
Ha rendszeresen szed valamilyen gyógyszert, feltétlenül beszéljen kezelőorvosával, hogy leszokás esetén csökkentenie kell-e az adagot. Ugyancsak érdemes csökkenteni a kávé és az energiaitalok mennyiségét, hiszen ezek túlzott fogyasztása szívdobogás-érzést és kézremegést okozhatnak. Ugyanezek a tünetek azonban a leszokás részeként is előfordulhatnak, akkor is, ha nem fogyaszt túlzott mennyiségű koffeint. Az alkoholfogyasztással szintén óvatosan kell bánni, ennek a hatása is felerősödhet.

 

További tünetek, amelyek arra utalnak, hogy beindult a szervezet öngyógyító folyamata:

sóvárgás
fejfájás
gyomorpanaszok
torokfájás
nyugtalanság, koncentrálási és alvási nehézségek
köhögés
irritábilitás, düh, lehangoltság, depresszió vagy szorongás
gyakori éhségérzet
ujjbizsergés

A fenti tünetek egyénenként eltérő mértékben jelentkezhetnek, vagy akár el is maradhatnak és csupán átmenetiek. Tartsa meg akaraterejét és ne gyújtson rá, hogy ne kelljen még egyszer végigélnie ezt a nehéz időszakot!

 

 

Hogyan küzdheti le a megvonási tüneteket?

 

Szinte minden dohányos tudja, hogy elsősorban a nikotin a felelős a függés kialakulásáért. De talán kevesen tudják azt, hogy a dohányzással kapcsolatban alakul ki az egyik legerősebb függés. A nikotin nemcsak hat a központi idegrendszerre, hanem változást is idéz elő az idegsejtek egyes csoportjaiban. Ennek köszönhető az, hogy amikor csökken, vagy megszűnik a nikotin bevitele, felléphetnek zavaró, kellemetlen tünetek. Jó hír azonban az, hogy a tünetek jelentős része nem tart tovább 1-3 hétnél, és csak néhánnyal kell hosszabb ideig megküzdeni. Ráadásul a megvonási tünetek egy része nem mindenkinél jelenik meg, és nagyon változó az is, hogy milyen az erősségük és mennyire zavaróak. Sokszor a leszokás alatt a megvonási tünetektől való félelem kedvezőtlen hatása erősebb, mint maguk a tünetek. A tünetek azt mutatják, hogy a szervezetből távozó nikotin hatására a szervezet a dohányzás előtti állapotra áll vissza lassan. Ehhez azonban idő kell. Ezekkel a tünetekkel megküzdeni olyan, mint ha egy hullámot lovagolna meg, hol könnyebb, hol nehezebb.

Röviden összefoglalva:

  • A megvonási tünetek az első héten a legerősebbek, majd kb. 2-3 hét múlva a tünetek jelentősen javulnak.
  • Minden tünet időleges és elmúlik, napról napra jobb lesz. Idővel megtanulja, hogyan éljen egészséges életet a cigaretta nélkül.
  • A megvonási tünetek azt jelzik, hogy szervezetéből kiürül a nikotin, ami végső soron az Ön gyógyulásának a jele.

Az alábbi táblázatban összefoglaltuk a leggyakoribb megvonási tünetek várható időtartamát és megjelenésének gyakoriságát (100 leszokott dohányosból hány számol be ilyen tünetről.)

Tünetek

Fennállásának időtartama a legtöbbször

Megjelenési gyakoriság (100 dohányos esetében)

Alvászavarok

Rövidebb mint 1 hét

25

Koncentrációs nehézségek

Rövidebb mint 2 hét

60

A nikotin utáni vágy

Rövidebb mint 2 hét

70

Irritabilitás vagy agresszió

Rövidebb mint 4 hét

50

Depresszió

Rövidebb mint 4 hét

60

Nyugtalanság

Rövidebb mint 4 hét

60

Megnövekedett étvágy

Rövidebb mint 10 hét

70

Más tüneteket is tapasztalhatnak, de ezek mindegyike csak rövid ideig áll fenn, és viszonylag egyszerűen kezelhetők.

  • Sóvárgás a cigaretta után
  • Düh
  • Fejfájás
  • Fáradtság, mert a nikotin nem élénkíti az idegrendszert
  • Szorulás, a bélműködés lassulása miatt
  • Nyugtalanság
  • Szájszárazság

Három olyan általános stratégia van, ami javíthat az összes tüneten, ezt a könnyebb megjegyzés érdekében hívhatjuk I-M-A stratégiának is:

  • Ivás: Igyon annyi folyadékot (vizet, alacsony kalóriatartalmú alkoholmentes (!) italokat), amennyit csak tud! Érdemes mindig magánál tartani valamilyen folyadékot. Vizet például vihet magával félliteres műanyag palackban is, ami általában elfér akár egy kézitáskában is.
  • Mozgás: Mozogjon, annyit, amennyit csak tud! Mozogjon többet mint szokott.
  • Alvás: Aludjon annyit, amennyit csak megengedhet magának!

Vannak javaslataink külön-külön az egyes tünetek kezelésére is.

Ingerültség

1-2 hétig tarthat. Segíthet a séta, a forró fürdő, a relaxáció gyakorlása, valamint a kávé kerülése vagy mennyiségének csökkentése.

Álmatlanság

Tartózkodjon a koffein tartalmú italoktól este 6 után! Használjon relaxációs technikákat az elalvásnál!

Köhögés, száraz torok, orrcsöpögés

Igyon sok folyadékot! Próbáljon ki torokcukorkákat, vagy rágógumit!

Rossz lehelet

Igyon sok folyadékot, mosson gyakran fogat! A tüdőnek idő kell, míg kitisztul a sok kátránytól. Használjon cukormentes rágógumit!

Székrekedés, puffadás

1-2 hétig tarthat. Igyon rengeteg folyadékot, egyen rostos ételeket (gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona)! Kefirbe, joghurtba kevert korpa segíti csökkenteni az étvágyat, és jót tesz a bélműködésnek.

Éhség

Igyon vizet, vagy alacsony kalóriatartalmú folyadékokat! Legyen mindig Önnél ásványvíz vagy más folyadék, és/vagy alacsony energiatartalmú rágcsálnivaló (pl. pattogatott kukorica, esetleg nyers sárgarépa, kétszersült)!

Unalom

Új elfoglaltságok után kell nézni: például könyv- és újságolvasás, keresztrejtvényfejtés, Internetezés, kártyázás, a barátokkal való találkozás vagy telefonálás. Készüljön valamilyen elfoglaltsággal a várakozások idejére!

Levertség esetleg depresszió

Keressen magának minél több örömteli elfoglaltságot, találkozzon minél gyakrabban a nemdohányzó barátaival. Jutalmazza meg magát!

Fáradtság, kimerültség

Szunyókáljon! Ne hajtsa magát! Több mozgás és a könnyű tornagyakorlatok is segíthetnek.

 

A leszokás pozitív következményei

A cigaretta letételének és a füstmentesség tartós fenntartásának megszámlálhatatlanul sok kedvező hatása van függetlenül attól, hogy mennyi ideje dohányzik. Ezek közül vannak olyanok, amelyek szinte már azonnal megtapasztalhatók, mások hosszabb idő után válnak észrevehetővé.

A kedvező hatások egy része az egészséggel kapcsolatosak. A leszokott dohányosok hosszabb ideig élnek, mint a dohányosok. Például az, aki 50. életéve előtt leteszi a cigarettát a dohányosokhoz képest felére csökkenti annak veszélyét, hogy az elkövetkező 15 évben meghal. Más hatások viszont azonnal jelentkeznek. Néhány fontosabb egészségi hatás megjelenését az alábbiakban foglaltunk össze időrendben:

20 perc múlva
A vérnyomás és a pulzusszám normalizálódik, melegszik a keze és a lába, mert javul a vérkeringése a végtagjaiban.
8 óra múlva
A vér nikotin és szénmonoxid szintje a felére csökken, az oxigén szint normalizálódik. A szívinfarktus kockázata csökkenni kezd.
24 óra múlva
A tüdő kezd tisztulni, az ízlelés és a szaglás jelentősen javul.
72 óra múlva
A légzés könnyebb lesz, megkezdődik a légutak feltisztulása. Nő a szervezet energiaszintje.
3 hónap múlva
A köhögés, a zihálás és a légzési nehézségek csökkennek, vagy teljesen megszűnnek, a tüdőkapacitás lényegesen javul. Az íny megbetegedései jelentősen csökkennek.
1 év múlva
A szívroham kockázata a dohányosokkal összehasonlítva, mintegy felére csökken.
10 év múlva
A tüdőrák kockázata a dohányosokénak a felére csökken, azonos lesz azokéval, akik soha nem dohányoztak. A csontritkulás veszélye is csökken.
15 év múlva
Már nincs különbség a leszokott dohányos és a nemdohányzó között az egészségi veszélyek és a korai halálozás tekintetében.
Néhány további egészségi előny:

Csökken a gége krónikus irritációja, így a hangja is kellemesebb lesz.
A levegő utáni kapkodás, a nehéz légzés és a köhögés csökken.
Csökken a gyomorfekély kockázata, javulnak a gyomorral és emésztéssel kapcsolatos tünetei.
Ritkábbak lesznek a felső légúti megbetegedései.
Több energiát érez és az életkedve is jobb lesz.
Az asztmás és allergiás tünetei enyhülnek.
A dohányzás már nem csökkenti tovább a megfogantatás esélyét. Ne feledje a férfi és a nő dohányzása külön-külön is komolyan csökkenti annak esélyét, hogy a kisbaba megfoganjon.
A cigaretta letétele a terhesség előtt és alatt csökkenti a veszélyét annak, hogy a baba kis súllyal születik.
Csökkennek a pánikrohamai, ha ilyen problémától szenved.

A leszokásnak nemcsak egészségi előnyei vannak. Összegyűjtöttünk olyan előnyöket, amelyeket a leszokott dohányosok tapasztalnak meg magukon.

Fehérebbek lesznek a fogai és frissebb lesz a lehelete.
Az ízlelőbimbók újra életre kelnek, és a szaglása javul.
Csökken a tűzesetek kockázata.
Nem érzi magát fáradtnak egész nap, ráadásul jól alszik az éjszaka.
Csökken a szorongás szintje.
Több költőpénze marad.
A ruhái és a haja nem lesz büdös cigarettaszagú.
A sikeres leszokás nyomán növekedni fog a tekintélye a családban, a barátai és munkatársai körében.
Ebben is példaképe lesz a gyermekeinek, és a leszokásával megnöveli az esélyét, hogy ők soha ne dohányozzanak.
Fiatalabban, jobban és egészségesebben néz ki, még az arcszíne is javul.
Átélheti az élete feletti kontroll érzését, megszabadul az életét irányító rossz szenvedélytől.
Újra van két szabad keze.
Büszke lehet Önmagára, hogy elérte a célját és megszabadult egy kötöttségtől.
Évente 80-150 ezer forintot tehet félre a meg nem vásárolt cigaretta árán.

Figyelje és gyűjtse össze azokat a kedvező következményeket, amelyeket már észrevett és amit még vár a dohányzásról leszokással kapcsolatban.

 

Az egyik újévi fogadalmad a dohányzás abbahagyása volt? Ha mégsem ment olyan jól, mint tervezted, most itt az ideje újra nekifogni. Sok hasznos tippel segítünk.

Akár most először futsz neki, akár volt már korábban hasonló próbálkozásod, mindenképpen felkészülést igényel a dolog. Persze, hallani olyanokról, akik egyszerűen eldöntik, és másnaptól soha többet nem gyújtanak rá. Őket ugyan irigyelheted, ám nem szabad magad hozzájuk hasonlítani, és eldönteni, hogy neked ez nem megy.

A legtöbb ember számára akik a cigaretta függőségében élnek a megvonás komoly fizikai és lelki tünetekkel jár.

Így érdemes előre felkészülni: legyen elegendő érzelmi támaszod, tevékenységed és eszközöd a tarsolyban, hogy sikeresen vehesd az akadályokat.

1. lépés

Tudd, hogy miért hagyod abba a dohányzást. Ha nincs rá elegendő és meggyőző indokod találj.

Amíg nem elég erős az elkötelezettséged nem valószínű hogy ki fogsz tartani a döntésed mellett. Fogj egy darab papírt és írj le annyi okot amennyit csak tudsz.

Innentől minden egyes nap erre gondolj. Az utolsó cigaretta elszívása utáni első három nap alatt kifutnak az elvonási tünetek, addig viszont jó szolgálatot tesz a lista, amit nagy kísértések alkalmával előhúzhatsz a zsebedből.

2. lépés

Kérd a családtagjaid párod munkatársaid támogatását

, különösen az első napokban, hetekben. Nagyon fognak örülni a döntésednek, és annak is, hogy számítasz a segítségükre. Hatalmazd fel őket, hogy segítsenek legyőzni a kísértést, ha rágyújtanál.

3. lépés

A zöldség és a gyümölcs pedig sokkal egészségesebb, mint sós mogyorót enni.

4. lépés

Csatlakozz valamilyen fórumhoz,

ami segíti a leszokást. Ott többen vagytok együtt, ami eleve segít, valamint sok támogatást tudtok nyújtani egymásnak a saját tapasztalatok és a másik bátorítása révén.

5. lépés

A fizikai elvonási tünetek ellen először is

szedj C-vitamint és Omega-3-mat, valamint B-komplexet.

Másodszor pedig folyamodj cselhez: ha érzed, hogy rádtör a nikotinhatnék, inkább igyál meg egy nagy pohár vizet, vagy ha teheted, végezz valamilyen testmozgást. Jó ötlet ilyenkor pár fekvőtámaszt csinálni, de a munkahelyen is meg lehet mászni a lépcsőt oda-vissza párszor.

Nem kell úgy tenni mintha nem lenne jelen a nikotinhiány.

Egyszerűen csak nyugtázd magadban, hogy mi történik, és igyekezz ebből még több erőt meríteni: segítesz a szervezetednek, hogy energikusabb, egészségesebb legyen. El fog múlni a sóvárgás, ne aggódj.

6. lépés

Kezdj el edzeni.

Szánj naponta 30 percet legalább egy tempós sétára de otthon is tornázhatsz.

A lényeg, hogy kicsit felpörgesd a szervezeted, és segíts kiüríteni a mérgeket belőle. Ráadásul ettől is egészségesebbnek fogod magad érezni, ami megint csak segít, hogy eszedbe se jusson rágyújtani.

7. lépés

Soha ne add be a derekad "csak egy" ciginek. Inkább kerüld az olyan helyzeteket és embereket, akik dohányzásra csábítanak. Egyáltalán, igyekezz kerülni minden fajta cigifüstöt, látványt, szagot egyaránt. Ha az ebéd után kívánod a legjobban a cigarettát, ne edd tele magad. Vagy oszd ketté az ebéded pár hétre: egyél 11-kor és 3-kor valami keveset.

De soha ne gyújts rá "csak egy" cigire mert azt másoknál is mindig több is követte. És akkor kezdheted előről az egészet...

Tippek és figyelmeztetések:

Amikor abbahagyod a dohányzást, egyre jobban érzed majd az ízeket, az aromákat. Vigyázz, hogy ez ne sarkalljon több evésre, és ne csapjon át az érzelmi habzsolás rossz szokásába.

A szervezeted körülbelül két hétig fog kisebb-nagyobb elvonási tüneteket produkálni, miután letetted a cigit. Ez folyamatosan megszűnik majd, addig viszont mozogj sokat, és fogyassz rengeteg folyadékot.

Ha émelyegsz az első napokban, az teljesen normális. Szintén az elvonási tünetek része, megszűnik hamar.

Már pár három nap után érezni fogod, micsoda különbséget jelent cigaretta nélkül élni.

fellélegzik a tüdőd és látványosan megszépül a bőröd is.

ha pedig kibírtad az első hetet, onnan már egyre könnyebb lesz, csak ne felejtsd el, miért csináltad. Ha a hónap végére már nem is érted, hogy gyújthattál rá valaha, akkor a legjobb úton jársz. Hidd el, megéri!

10 tipp a dohányzásról való leszokáshoz

Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/szenvedelybetegseg/10055/leszokas-a-dohanyzasrol

 

Mi történik az utolsó szál cigaretta elszívása után?

Nagy elhatározásra jutottál, ha úgy döntöttél, leteszed a cigarettát. Talán nem is gondolnád, de a szervezeted már 20 perc múlva pozitívan reagál a füstmentességre. Lássuk, mi történik, ha nem gyújtasz rá ezentúl.

Testünk hihetetlen képességeinek újabb bizonyítéke, hogy az utolsó cigarettaszál elszívása után már 20 perccel elkezdődik a gyógyulási folyamat: csökken a pulzusszámod, a vérnyomásod, a kezeid és lábaid testhőmérséklete pedig nő.

Mi történik később?

- hirdetések -

Órákkal az utolsó cigi után...

8 órával az utolsó szál cigaretta után a vér szén-monoxid szintje a normális értékre csökken, míg oxigénszintje a normális értékre emelkedik.

24 óra múlva a szívroham kockázata csökken, két nap múlva pedig megkezdődik az idegvégződések regenerálódása, az illat-és ízérzékelés javul.

Az utolsó szál cigaretta után az egészséged és életminőséged folyamatosan tovább javul.

Hetekkel az utolsó cigi után...

2-12 hét múlva javul a légzésfunkció, így a cirkuláció is, ezáltal könnyebbé válik a könnyű testmozgás, mint például a séta. A legsúlyosabb nikotin megvonási tünetek az első hónapban elmúlnak. Ezt követően a hangsúly eltolódik a leszokásról való tanulás, az agy újraprogramozása irányába annak érdekében, hogy megtanuld leküzdeni a rágyújtásra való késztetésedet.

A tanulás fontos része a leszokásnak, hiszen így tudod, mire számíthatsz a nikotin függőségből való kigyógyulás folyamata során. Sokkal könnyebb ellenállni egy újabb szál cigarettának, ha tudod, mi okozza az érzéseidet, illetve milyen taktikákkal küzdheted le a sóvárgásod.

Hónapokkal az utolsó cigi után...

1-9 hónappal a leszokás után jelentős javulást tapasztalsz:

  • csökken a köhögési inger,
  • csökken a fáradtság
  • megszűnik a légszomj,
  • tovább javul a szaglás és ízérzékelés.

9 hónapra van szükség ahhoz, hogy a tüdőfunkció jelentősen javuljon!

1 év múlva felére csökken a koszorúér betegségek kockázata. A dohányzás növeli a vérnyomást és pulzusszámot, ami nehezíti a szív munkáját, ugyanakkor csökken a szívbe jutó oxigén mennyisége. 5 év múlva pedig a stroke kockázata ugyanakkorára csökken, mint a sosem dohányzók esetében. A leszokás tehát a legjobb, amit a szíved egészségéért tehetsz!

10 év múlva még mindig érezhető a leszokás pozitív hatása! Ennyi idő kell ugyanis ahhoz, hogy csökkenjen a tüdőrák, illetve egyéb, a dohányzással kapcsolatba hozható betegségek (száj-, torok-, nyelőcső-, hólyag-, vese-, hasnyálmirigy rák) okozta halál kockázata.

15 füstmentes év múlva pedig a koszorúér-betegségek kockázata hasonló azokéhoz, akik sosem dohányoztak!

Tudjuk, hogy a leszokás nehéz, hiszen a nikotin erős pszichés függőséget okoz. Lehet, hogy úgy gondolod, ez csak egyszerű társasági élvezet, vagy könnyen meggyőzöd magad arról, hogy a dohányzás nyugtatja az idegeid és segít a koncentrálásban. Igen, a függőség arra kényszerít, hogy megpróbáld racionalizálni és igazolni azt.

A valóság az, hogy attól a pillanattól, hogy elnyomod a cigit, egészen addig, míg a következőre rá nem gyújtasz, a nikotin-megvonás állapotában vagy. Minél több idő telik el két szál cigaretta között, annál erősebbek a megvonási tünetek, csökken a koncentálási képesség, nő a levertség, ingerlékenység, ami a dohányzás ördögi köréhez vezet. Ez pedig függőség, nem a dohányzás élvezete!